İnternetten Nasıl Filim İndirilir

 

İNTERNETTEN FİLİM İNDİRMEK ARTIK ÇOK KOLAY

 

Artık internet bağlantımız soyguncu adsl firmaları tarafından biraz da olsa arttırıldı. Müteşekkiriz (bilmiyorum böyle mi yazılıyor.) Yapılan bu hız arttırma olayı hepimizi bir filim furyasına sürükleyecek gibi. Artık filim satın almak yok. Artık kalitesiz türkçe dublajlı filim zilemeye son. ARtık özgürüz. O zaman ne duruyoruz hemen incelemeye alalım ;)

 

Malzemeler:

 

1-Sınırsız Herhangibir Adsl Bağlantılı Bilgisayar

2-Filim indirici bir prorgram (Bitcomet, Bittorrent, vs..)

3-Altyazı bulmak için biraz yönlendirme (ben halledecem bunu)

4-Filmi ve Altyazıyı aynı anda oynatacak güzel bir video oynatıcı program (Gom Player, Bs Player, vs..)

5-Tabiki filimler için uygun codecleride unutmayalım. (Codek, farklı türden video biçimlerini oynatabilmeniz için gerekli olan küçük, minicik programcıklardır.)

6-Sizi, girmeniz gereken bazı sitelere yönlendirecek kişi. BU ben oluyorum ve mevcut ;)

Şimdi hemen şu gerekli olan programlardan bir demet indirelim. Linkler şunlar

Bitcomet: Buradan

GomPlayer: Buradan (Bu program her şeyi çalıyo, youtubeden izlediğiniz ve Temporary internet files a kaydedilen FLV uzantılı flash videoları bile)

 

Programlarımızı indirdiktem hemen sonra kuralım. Kurma konusunda yanlızsınız :D Zaten next next diyin geçin. Sorun değil. Kurulumlar bittikten sonra ek birşey yapmanız gerekmiyor.

__________________________________________________________

 

Evet şimdi yemeğimizi yapmaya başlayabiliriz.

Torrent hakkında bilgi

İndireceğimiz filimlere torrent deniyor. Biz filimleri bir siteden indirmeyeceğiz. Ve inidreceğimiz şey bir filim değil öncelikle filimin adresi yani torrent uzantılı olan minik bir dosyacık olacaktır. Filimlerimiz çoğunlukla başka insanların bilgisayarlarında bulunmakta. Ve bizde torrent paylaşım programları aracılığı ile filimleri onlardan alacağız ve aynı şekilde başkalarınada yollayacağız. Hem alıp hem yollayacağız. Bu şekilde insanlar filim arşivlerini oluşturuyor. Bazen gecede 3-4 filim birden indirebiliyorlar. (Ben mesela )

Biz filmi nasıl bulacağız?

Öncelikle filimleri seçmemiz lazım. Hiç bilmediğmiz filimleri indirirken boş zevksiz bir filim ile karşılaşmak istemez kiimse. Çok hareketli bir ismi olan filmi indiriyorsunuz 4-5 saatinizi almış ki bu kısa bir süre filimi inirmek için bazen bu birkaç gün de olabiliyor. Bu hareketli filminiz inmiş ama açtığınızda filmin "romantik bir filimmiş ya bu" dedirtecek durumu olabilir. bu yüzden filimleri dünyaca ünlü Imdb filim arşivinden inceleyeceğiz. ve birkaç tanıdık Türk sinema sitesinden. Benim sık kullandığım adresler şu ikisi

 

|||||||http://www.imdb.com/chart/ burda tüm dünyadan indanlar filimlere puan veriyorlar. Yeni çıkan ve çıkacak olan filimleri burdan takip edebilirsiniz.

|||||||http://beyazperde.mynet.com/sinepuan.asp herkesin de bildiği beyaz perde. BU sitede yine puanlama ve kategorilerine göre filimleri bulmanız mümkün. türkçe yorumlarda cabası.

 

Yukardaki bu iki sitede filmimizi seçtik diyelim filmimizin adı "Knocked Up" olsun. IMDB den baktım 10 üzerinden 7.9 puan almış bence güzel. O zaman tamamdır artık filmimi seçtim.

www.torrentz.com adresine gidelim. İstediğimiz filmin ingilizce ismini arama alanına yazalım. Fakat yanına yazarken birde "dvdrip" kelimesini ekleyelim. Bu şekilde adı Knock up ve DVD kalitesinde olan filimleri listeleyecektir. Yani alana Knocked Up Dvdrip yazıyorum tırnaksız tabi. Ve search butonunua tılkayalım yani buna Karşımıza googledeki gibi birçok seçenek çıkacaktır. Bunlar filmimizin çeşitli versiyonlarının torrentleridir. Yani filim yolları. Peki biz bu torrentlerin hangisini indirecez.

 

Listedeki Hangi Torrenti İndirecez ?

Bu sayfada 3 kriter var.

 • Size = Filmin MB cinsinden boyutu
 • Up  = Filmi size yollayacak kişi sayısı (Seed deniyor buna)
 • Down = Filmi sizden ve diğer insanlardan almaya çalışan kişi sayısı(Leech de buna denir)

  -Bizim bakacağımız filim 700mb civarına yakın olan bir filim. Çünkü bu boyuta yakın olan filimler Tek cd filimlerdir. Önerim 800mb nin yukarısındaki filimleri indirmeyin boşa.

  -Bizim bakacağımız filim up'ı ne kadar faz la ise o kadar hızlı indirebiliriz. MEsela up/down oranı 

  11,335/8,595 gibi birşey ise filmimiz hızlı inecektir Çünkü up oranı down dan hızlı. yani filimi yollayan kişi sayısı fazla, indiren ise az.

  Bu kriterlere uyacak linke tıklıyoruz. Ve karşımıza bu seçtiğimiz kriterlere uygun torrentin barındırıldığı sitelerin linkleri gelecek. (site isimleri kırmızı , torrent linkleri ise mavi renklidir.) MAvi renkli linklerden herhangibirine tıklıyoruzz. Yanlız bir uyarı açılacak olan sayfalarda bazı edepsiz ;) resimler olabilir. O resimleri görmezden gelmemiz gerekecek. Gözlerinizi o kısımlara kapayacağınıza eminim. Evet tıkladığınızda size yeni bir sayfada link verilecektir. "download this torrent" yada "Download" yada ona benzer birşeyler olacaktır.

  İşinizin daha temiz olması için bu yazılara direk tıklamayın. BU link üstünde SağKlik/ Hedefi Farklı Kaydet yöntemi ile bilgisayarınıza kaydedin. Zaten 30 - 60kb arası bişeydir. Gerekli programları da kurduysanız sarı bi simgesi vardır. Bitcomet simgesi. Evet artık filmi indirmeye başlayabiliriz. Sadece indirdiğimiz bu küçük torrentimize çift tıklamamız yeterli. Bitcomet programı otomatik olarak çaılacak ve size filmi nereye indirmek istediğinizi soracak. Bir yer seçin yada o otomatik olarak C:/Program Files/Bitcomet/Download/ klasörüne indirmeye başlayacaktır. Sonra tamam a basın.

  Artık filmimiz iniyor. Yanlız hemen bir sonuç beklemeyin çünkü torrentin başlaması için önce kişileri tespit edecek birkaç bağlantı yapacak programımız ve ondan sonra indirmeye başlayacak. Sabırlı olun. Siz sadece programı kendi haline bırakın ;)

  Bitcomet Programı Hakıkında

  Bu program birkaç filmi aynı anda indirebilmenize olanak verir.

  Mesela gece uykunuz geldi artık yatacaksınız. Bİlgisayarıda açık bırakmak istemiyosunuz. Sorun değil. Kapatın bilgisayarı. Hatta programı kapatın. Dahasonradan kaldıınız yerden devam edebilirsiniz. sadece listenizdeki filmi seçin ve YUkardaki PLay tuşuna basın. Aynı şekilde stop tuşu ile ne yapılabileceğini anladınız siz...

  Bu tür paylaşım programları bilgisayarınızı ve internet bağlantınızı yavaşlatacaktır. Ama birkaç ayar ile bu sorunuda halledebilirsiniz.

  Options / Language / Turkish ile programımızı türkçe yapalım değilse tabi. Seçenekler/Seçenekler e tıklayalım,

  ilk açılan pencere bağlantı penceresidir. Bu pencereden indirme ve gönderme hızımızı sınırlandırabiliriz. Eğer internet bağlantınız çok yavaşladıysa indirme hızına sınır koyabiliriz.

  Ama siz her halukarde gönderme hızını sınırlandırın. ADSL bağlantı hızınıza göre ne kadar gönderebilirseniz göndermeyeyin. En azından bir sınır belirleyin. benim bağlantım 4096 olduğu ve max upload hızım 90kbs olduğu için ben 40-50kb arası bir sınır koyuyorum. Sizde kendi sınırınızı belirleyin ama unutmayınki siz filimi indirebiliyorsanız birileri uploadu fazla fazla veriyor demektir. Başkalarıda bu filmi indirmesi için paylaşımı çok yapmanız daha ahlaki :D Cömert olmak iyidir. Ama bi yere kadar tabi.

  Film İndi Ama Alt Yazı Yok

  Hemen filmimizi gomplayer ile açıyoruz. filim oynarken ekrana Sağ Klik/ Playing File Info yada CTRL+F1 tuşuna tıklıyoruz. Ekrana filmimizin özellikleri gelecektir. Burda aradığımız şey FPS yada Frame Rate yada Frame Per Second yada Frame/sec kelimesi yada kelimelerinden biri. Bu filmimizin sn de kaç kare barındırdığı bilgisidir. Alt yazılar bu bilgisay göre hazırlanırlar. Bu yüzden filmimizin FPS sini öğrenmemiz lazım. BU değer genelde 25 yada 23.967 dir. Diyelimki indirdiğimiz filmin FPS si 25.

  Hemen www.divxplanet.com a giriyorsunuz. Filmimizin adını alt yazı arama yerine yazıyoruz. (Bu hemen sağ tarafta ortada dır.) Arattığımızda filmimiz divxplanet arşivinde varsa ki çoğunlukla vardır, hemen sayfanın aşağısında çeşitli alt yazılar göreceksiniz.

   

  Bu alt yazıların 3 kriteri vardır.

  • Dil = ne diyim dil işte :D altyazı dili
  • Cd = filmimiz kaç parça. kaç cd yani. 700mb vir cd ye denk gelir ;)
  • Fps = filmimizin FPs si az önce örendik.

  Bu kriterler euyan bi alt yazı bulacağız. Ve tıklayacağız. Açılansayfadan Alt yazı İndir linkine tıkilcaz, hemen filmin yorumundan saonra geliyo bu link.

  Filim de Alt Yazı da Var Nasıl İzleyecem?

  Yaww, yawww, bu kadar geldiyseniz sizi kutlarım. Ama üzülerek söylemek isterimki bir bu kadar daha işlem yapmamız lazım. Fİlmimizi gom playerda açın. alt yazımızıda fare ile gom playerın ekranına sürükleyelim. Ve sesi açıp arkamıza yaslanıp, cips ve kolamızı bünyemizin yakınına çekelim, açıksa ışıkları kapayalım ve dvd kalitesinde filmimizi izlemeye koyulalım

  İYİ SEYİRLER ;)

   

  Ha bu arada filminiz indirkten sonra ister stopa basın ister basmayın inme işlemi bitince yollama işlemi devam eder. Çok cömertseniz devam etsin, yok ben verilerimi artık kimseye yollamak istemiyorum diyosanız stopa basın. Bitcomet programı Flashget gibi herhangibi dosyayı indirme özelliğine de sahiptir ha. Aklınınzda olsun.

   

  Not: OKuması uzun mu oldu diyosunuz. Bİde bunu yazanı düşünün ;)

  Not2: Kelimelerimin ilk harflerinin yanıda neden 2. harfleride büyükmü diye merak mı ettiniz, delikanlı ve hızlı klavye jkullan an bilgisayarcılar yazdıklarını bir kere yazar arkasına bakmazlar. O kadar hızlı yazarlarki ilk harfi büyük yazmak için basılan Shif tuşunu bbırkamadan 2. harfi basarlar da ondan. Ve bu kadar hızlı yazmaını sonucu birsürü imlahatası ve rezil bir türkçe de meydana çıkar tabi. E tükürdüğünüde yalamıyosan iştet böyle bi yazı dizisi ortaya çıkar :D

 • googleAdsese
  matasoyblogcu
  Yorum Yaz
  Arkadaşların Burada !
  Arkadaşların Burada !